שרף טובה

לזכרם • כניסות

טובה שרף

 

בת חנה ויוסף (מאיר) שטנדל (בקרמן)

 

1940 – 2019

טובה שרף נולדה אל תוך מלחה''ע השניה, ביערות שליד העיירה מינסק בעת בריחת הוריה מפולין לרוסיה. אביה נולד וגדל בוורשה למשפחה עם שמונה ילדים ואמה נולדה בעיירה סמוכה לוורשה למשפחה עם ארבעה ילדים. הוריהם ורב האחים לא שרדו את המלחמה.

עד סיום המלחמה התגוררה המשפחה בטשקנט שבאוזבקיסטן. לאחר סיומה, חזרו לעיר וורוצלב שבפולין. אביה, שהיה מקושר למפלגה הקומוניסטית עבד כמנהל מפעל לתפירה וב-1948 נולדה אחותה, רבקה. המשפחה רצתה לעזוב את פולין, אך בשל הקשרים הקומוניסטים של האב שסורב לצאת, הם נאלצו להתארגן בחשאי ולברוח. ברכבת הגיעו לונציה ומשם באניה ''גלילה'' לנמל חיפה.

אביה החל לעבוד בחיפה, אך לאחר תקופה קצרה האם והבנות עברו לגור במעברה בבאר שבע. האב שנשאר בחיפה חלה באולקוס וכשטובה היתה בת 12 הוא נפטר.
האם שנותרה עם שתי בנות, בלי שפה ובלי רכוש, עברה לגור בקיבוץ מסילות שבעמק בית שאן. טובה הצטרפה לשומר הצעיר, ולמדה בביה''ס האזורי. לקראת סיום לימודיה בתיכון עזבה את הקיבוץ, עברה לרמת גן שם סיימה את בחינות הבגרות ושם גם הכירה את יוסי, דרך חברים משותפים.

טובה התגייסה ושירתה ב''קריה'' בתל אביב. לאחר כשנה נישאה ליוסי. הם התגוררו ברמת גן ושם נולדו שלושת ילדיהם – גדעון, איל ומאיה.
טובה עבדה כספרנית בספריה העירונית של רמת גן.
ב-1966 עברו לגור בכפר סבא וטובה החלה לעבוד בחטה''ב שז''ר (שם עבדה 25 שנים עד ליציאתה לגמלאות). היא הקימה ספריה גדולה ושם פיתחה את התוכנה הראשונה לספריות שהופצה אח''כ לספריות רבות ברחבי הארץ.

משנת 1999 גרו טובה ויוסי בביתם בצופית עם הבן איל ומשפחתו.
מיציאתה לגמלאות, התנדבה שנים רבות בספריית בית-חולים ''מאיר'' בכ''ס, והיתה סבתא נפלאה, אשת ספר ושוחרת תרבות.

yY4