סורוקה צ'רנה

לזכרם • כניסות

1908 - 1963

צ'רנה לבית ויגוסדקי נולדה בשנת 1908 בעיר ''סקולקה'' בפולין.
בשנת 1914 בהיותה בת שש עברה משפחתה לעיר ''חרקוב'' באוקראינה. בנערותה הצטרפה לתנועת נוער ציונית ''השומר הצעיר'', הקבוצה עלתה לארץ בשנת 1927 כחלוצי העליה השלישית. צ'רנה היתה חברת הגרעין החלוצי, אשר ייסד והקים את קבוץ ''אפיקים'' בעמק הירדן. את הכשרתה החקלאית עברה בחוות: ''חצר-כנרת''. בשנת 1931 נישאה לחנוך סורוקה ועברה לגור עם המשפחה בעפולה.
צ'רנה וחנוך הצטרפו לארגון חקלאי א', ובשנת 1933 עלו עם בתם יהודית בת השנה להתיישב בצופית, הם היו בין המתיישבים הראשונים. השנים הראשונות היו קשות מאד.
מנת חלקה היתה עבודה קשה הן במשק, הן בבית והן בהגנה. צ'רנה נשאה בעול העיקרי במשק בעטיים של תפקידיו הציבוריים של חנוך. צ'רנה עמדה בקשיים אלה ונשאה בנטל ברצון.
בשנת 1935 הורחבה המשפחה עם הולדת הבת – טלה (רוזנטל) ובשנת 1944 נולדה בת-הזקונים עדנה (פוטרמן). צ'רנה דאגה לחינוך הבנות ולהרחבת אופקיהן. צ'רנה היתה תמיד מעורבת בפעילויות החינוכיות והתרבותיות במושב: הן בועד ההורים והן בהשתתפות בחוגים במושב, לרבות החוג לתנ''ך שהתקיים לחברות המושב בערבים.
צ'רנה היתה מהקוראות הקבועות והמתמידות בספריית המושב. בשבתות וחגים הווה הבית את המרכז למפגשים משפחתיים כמו כן הבית היה תמיד בית פתוח המארח את אורחיו הרבים של חנוך. גינת הפרחים בחצר תמיד היתה מטופחת ופרחה עם שפעת פרחי העונה וגינת הירק ספקה ממגוון ירקות העונה.
צ'רנה מעולם לא התלוננה על קשייה ומכאובייה, עד שהכריעה מחלתה הקשה. היא נפטרה בכ''ב בניסן תשס''ג, בת 55 שנים בלבד. צ'רנה היתה אשה אצילת-נפש, צנועה תרבותית חרוצה, מסורה למשפחתה עד כלות, כך נזכרנה.

5SF