בן דב יעל

לזכרם • כניסות

יעל אורסולה בן דב

בת שמואל מרדכי ואליזבט גולדבלט

1923 – 2016                        

נולדה ביום רביעי, כ בתמוז תרפ״ג 4 ביולי 1923 בעיר לייפציג שבגרמניה. אביה היה איש עסקים, אמה עקרת בית. לזוג גולדבלט היו 5 ילדים.
בתחילת שנות השלושים של המאה ה-20 הגיעו גרמנים לחנות של אבי המשפחה, היכו אותו והרסו את חנותו. בעקבות זאת החליטו ההורים לעזוב את גרמניה ולברוח לצרפת. הם השתקעו בעיר ליון.

בימי מלחמת העולם השנייה נאלצה יעל אורסולה לסייע לאביה בפרנסת המשפחה. הייתה לה תעודת זהות צרפתית והיא נראתה כגרמניה, על כן יכלה לצאת ולבוא בחופשיות, והייתה דואגת להעברת הסחורות. שמואל מרדכי נאלץ לנהל את עסקיו מן הבית, שכן חזותו הסגירה את יהדותו. יעל אף דאגה להסתיר את אחיה הקטנים בכפרים הרחוקים. היא עצמה ירדה דרומה לרואן עד לשחרור בידי המחתרת הצרפתית.
לאחר המלחמה התאחדה כל המשפחה בליון. כל משפחתה חיה בצרפת, אך יעל החליטה שדי לה בניכר ועליה לעלות לארץ ישראל. בשנת 1948 הגיעו שליחים ציונייים שסייעו לה לעלות ארצה. מייד עם הגיעהּ היא התגייסה לשורות הפלמ״ח. בפלמ״ח הכירה את בן זוגה אליהו השכל, יחד הקימו בית וגידלו שלושה ילדים. בחלוף השנים נפרדו בני הזוג, ויעל אורסולה נישאה לצבי בן דב יודקובסקי, יחד גידלו שישה ילדים.

יעל אורסולה הייתה תמיד ציונית מאוד וגאה במולדתה. כל ימיה הייתה תוססת, אופטימית ואוהבת חיים, נעימה אל הבריות ובעלת לב רחב מאוד.

יעל אורסולה נפטרה בחודש אלול תשע״ו, ספטמבר 2016 והיא בת 93, שבעת ימים ונחת.
                                                                            יהי זכרה ברוך

PIC