סניטקובסקי נישקה

לזכרם • כניסות

1905 – 1982

בת ישראל ומאשה פלדמן
נישקה סניטקובסקי לבית פלדמן נולדה בשנת 1905 בפינסק שבפולין, עיירה שהייתה ידוע בתנועה הציונית הפעילה שבה רבים מאנשיה עלו ארצה.
היא גדלה בבית של תשעה ילדים והתייתמה בגיל צעיר מאביה.
בהיותה בת 21 ולפי בקשת משפחתה היא עלתה לארץ ישראל באוניית ''אסיה'' והצטרפה לאחיה שגר בפתח תקווה. בשנת 1930 היא התחתנה עם שמעון סניטקובסקי והם עוברים לגור בכפר סבא כהכנה לעלייה לקרקע ובניית מושב צופית. במסגרת ''התיישבות האלף'' בהיותם בכפר סבא היא מארגנת את סדור העבודה לחברי הגרעין ודואגת לעזרה הדדית בין החברים.
בשנת 1931 נולדה בתם הבכורה בינה ז''ל. בינה נולדה בכפר סבא, הגיעה לצופית עם הוריה כשעלו על קרקע צופית. גדלה במושב ולמדה בתיכון כפר סבא. בשנת 1954 התחתנה עם יצחק ברינדט הם עברו לגור בכפר סבא ונולדו להם שני בנים נועם ובני. בינה נפטרה בקיץ 1996 בהיותה בת 64 ונקברה בצופית.
אחרי שהתיישבו במושב הקימו לול, רפת, ופרדס , נישקה הייתה עקרת בית ועזרה בעבודה במשק עם זאת דאגה לנושא עזרה הדדית בין חברות המושב.
בשנת 1936 נולד יוסף סניטקובסקי – סיני.
בשנת 1944 נולדה זיוה סניטקובסקי – גוטמן.
כשמעון יוצא לעבוד מחוץ למושב נישקה מקבלת על עצמה את הטיפול בלול וברפת וכמובן ממשיכה בפעילות בקרב חברות המושב, היא הייתה ''מוסד'' ודעתה הייתה חשובה לחברותיה.
התאלמנה בשנת 1968 , בשנים שאחרי כן התנדבה בבי''ח מאיר במסגרת ''יעל'' גם שם בלטה בעזרתה שהייתה מוכנה להגיש לכל מי שפגשה.
נפטרה בפתאומיות בשנת 1982 בהיותה בת 76. אישה מסורה למשפחתה, מקובלת מאוד על חברותיה ודעתה הייתה חשובה להם. זכתה לראות את נכדיה גדלים ועזרה בגידולם. ''יהי זכרה ברוך ''.

N8m