רצ'קו נחום

לזכרם • כניסות

1903 – 1981

בן יעקב והניה
נחום רצ'קו נולד בשנת 1903 בעיר ינוב שבפולין. אביו נפטר בהיותו נער והוא נאלץ לסייע לאמו בפרנסת המשפחה. למרות שרוב משפחתו הגרה לארה''ב, בגיל 20, החליט מסיבות אידיאולוגיות ציוניות לעלות לארץ והגיע לנמל חיפה ב-6 בספטמבר 1923. עבד בעבודות מזדמנות בבניין ובחקלאות בפתח תקוה ובכפר סבא ונפצע במהלך חפירת באר מיים.
ב-1925 הצטרף להגנה ופעל במסגרתה. לאחר כעשור פגש את עדינה בדז'רסקי, שהיתה אז חלוצה צעירה, ואחרי תקופת הכרות קצרה נישא לה. הם החליטו להיות חקלאים ולבנות את ביתם במסגרת מושבית וב- 1934 התיישבו בצופית במסגרת ''התיישבות האלף''.
העליה על הקרקע היתה עבורו הגשמת החלום הציוני. בשואה הוא איבד את החלק ממשפחתו שנשאר בפולין ובראשו אחיו פסח שהיה רב, אב בית הדין ומנהיג הקהילה היהודית בעיר זלווא ונרצח בשל כך ע''י הנאצים.
נחום הקדיש את כל חייו לעבודת אדמה מפרכת ולמשפחה. המשק שהקים כלל עיזים, תרנוגולות, פרדסים וגידולי ירקות עונתיים כמו תפוחי אדמה ובוטנים. תמיד הפגין טוב לב ושקט נפשי וקיים יחסים טובים ונעימים עם כל הסובבים אותו.
הוא לא רדף אחרי שום יעד אישי והסתפק בעבודת אדמה פשוטה ובפיתוח וקידום משקו. ניחן בחוש הומור ואהב לתבל את דבריו בחידודי לשון. בערוב ימיו, גם שהיו בידו אמצעים העדיף חיים צנועים מאד. הוא נפטר באוקטובר 1981.
(כתבה בתו אירית גלבוע)

f21